Dana 8. travnja 2025. u našoj školi obilježili smo Dane medijske pismenosti. Tema projekta je osvještavanje djece i mladih o digitalnom otisku te edukacija o dezinformacijama i provjeravanju informacija. Ove godine sudjelovali su učenici osmih razreda te učiteljice hrvatskog jezika: Blanka Jakobović, Rijana Furlan i Slavica Čugura Vukovarac.
U posjet nam je došla policijska službenica Irena Held koja je održala predavanje o prevenciji raznih oblika nasilja među djecom te korištenju različitih medija poput interneta, društvenih mreža, vijesti… Naučili smo kako prepoznati lažne vijesti i dezinformacije te da moramo biti odgovorni korisnici i stvaratelji medijskih sadržaja. Razgovarali smo o cyberbullyingu, a najzanimljivije su nam bile priče koje je davala iz stvarnog života.
Nakon predavanja pogledali smo dokumentarni film Sindrom 17 te odigrali Kahoot. Došli smo do zaključka da se tu radi o lažnom dokumentarcu i da ne trebamo vjerovati svemu što vidimo na internetu. Razgovarali smo o Tik Toku, provjeravali u skupinama informacije o autoru sadržaja i navodili kreativne poruke kojima se privlači pozornost. Za kraj morali smo osmisliti nekoliko naslova mamilica (clickbait).
U današnjem digitalnom svijetu gdje smo svakodnevno izloženi velikoj količini informacija, medijska pismenost postaje jedna od neophodnih vještina.
Eva Jakobović, 8.a
