Izlažući blago koje posjeduju, muzeji nas pozivaju da ulaskom u njih doživimo uzbudljivu avanturu otkrivanja. Ulazeći u muzej ulazimo u nove svjetove. Otkrivamo svijet umjetnosti, prošlosti, znanosti. U nove su svjetove 24. siječnja 2025. uronili učenici od 1. do 5. razreda PŠ Vranovci posjetivši Muzej bećarca i Interpretacijski centar Terra Panonica. Posjet je bio organiziran u sklopu Noći muzeja koja se ove godine u Hrvatskoj obilježava 25. puta pod sloganom Muzeji – vidljivi i nevidljivi. Učenici su bili podijeljeni u dvije skupine. Jedna je skupina išla u obilazak jedinstvenog u Europi – Muzeja bećarca, a druga u Interpretacijski centar Terra Panonica. Uz stručno vodstvo upoznali smo bećarac – ponos Slavonije , Baranje i Srijema. Vokalno-instrumentalni napjev u dva stiha koji u sebi skriva strast prema životu i ljubav prema zavičaju. Muzej bećarca prikazuje bećarac kroz izvorne pjevače, domaće ljude kojima je pjesma i očuvanje tradicije u srcu, kroz originalne predmete i suvremenu tehnologiju. Srce bećarca su ljudi: bez ljudi nema bećarca pa su se i učenici i učitelji okušali i zapjevali taj tradicionalni zaštićeni napjev. Bilo je uzbudljivo, zabavno i poučno. Nakon obilaska, uslijedile su radionice: obojili smo i oživjeli tradicionalne slavonske folkloraše, zasvirali smo bas, prim i bugariju, natjecali se tko će ljepše, točnije , ali i glasnije zapjevati bećarac.
Druga je skupina uronila u svijet Panonskoga mora, otputovala na nezaboravno putovanje 24 milijuna godina u prošlost. Posjet je započeo u multimedijalnoj dvorani zanimljivim animiranim filmom izrađenim u 2 D tehnici koji nas je upoznao s pet staništa iz okruženja: slavonskom šumom, Sovskim jezerom, vodenim carstvom Orljave, mirisnim, obojenim travnjacima i tajanstvenom špiljom Trbušnjak. Kroz staništa su nas proveli stanovnici na zanimljiv način i kako drugo nego zapjevavši bećarac. Uz pomoć tableta, usmjeravanjem računala na određenu biljnu i životinjsku vrstu i aplikaciju proširene stvarnosti upoznali smo mnoge biljne i životinjske vrte i doživjeli bliski susret s njima. Uz pomoć VR naočala na trenutak smo zaronili sve do dna Panonskog mora i doživjeli nezaboravno iskustvo susreta s biljkama i životinjama toga doba. Posjet interpretacijskom centru završili smo kreativnom radionicom izrade životinja u tehnici origami.
Na izlasku iz Centra dočekao nas je veseli turistički vlakić koji nas je provezao kroz Pleternicu. Zapjevali smo slavonske, tradicijske pjesme i veselo završili dan.
Bilo je to lijepo i nezaboravno iskustvo u kojem smo upoznali tradiciju i prošlost međusobno povezane na zanimljiv, poučan i kreativan način i naravno, doprinijeli obilježavanju Noći muzeja u Hrvatskoj.
Slavica Čugura Vukovarac, prof.